موکاپ چیست

what-is-mockup-applite_ir

موکاپ چیست

موکاپ فتوشاپ یکی از قابلیت های برنامه فتوشاپ است که باعث زیباسازی بیشتر عکس های شما می شود. احتمالا برای همه شما پیش آمده است که بخواهید تصویری را زیباتر کنید و یا قابلیت های جدیدی به آن بدهید برای این کار می توان از موکاپ فتوشاپ استفاده کرد. ما در این مطلب ابتدا شما را با فتوشاپ سپس موکاپ فتوشاپ آشنا می کنیم.

فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ یک برنامه ویرایشگر است که برای ساخت تصاویر و ویرایش آن ها به صورت حرفه ای استفاده می شود. فتوشاپ برای افراد و سازمان های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی چاپخانه ها، شرکت های تبلیغاتی، ناشران کتاب، عکاس ها، طراحان نرم افزار، طراحان سایت، طراحان گرافیک و … همه به نوعی با این نرم افزار سروکار دارند. برنامه فتوشاپ تا چندی پیش به عنوان یک نرم افزار کاربرد داشت اما این روزها با توجه به کاربرد گسترده آن در تمام فنون به یک صنعت تبدیل شده است. نرم افزار فتوشاپ یکی از محبوب ترین برنامه ها برای اصلاح و ایجاد تصویر است. این نرم افزار به شما اجازه می دهد که تصاویر مورد نظر خود را به راحتی برش دهید، تغییر دهید و اصلاح کنید. یکی از حرفه های پرکاربردی که در آن از فتوشاپ استفاده می شود عکاسی است که در آن به راحتی می توانند با کمک این نرم افزار اثرات جدیدی را خلق کنند.

photoshop-applite_ir

موکاپ فتوشاپ چیست؟

کسانی که با نرم افزار فتوشاپ کار می کنند احتمالا نام موکاپ را هم شنیده باشند. اما برخی ممکن است تصور کنند موکاپ مقوله ای جدا از فتوشاپ است. ما در این قسمت شما را با موکاپ فتوشاپ و ویژگی های آن آشنا می کنیم. موکاپ فتوشاپ اصطلاحی است که معمولا طراحان گرافیک برای فایل پیش نمایش از آن استفاده می کنند. به طور کلی موکاپ ها فایل های آماده گرافیکی هستند که در موارد زیادی مانند کارت ویزیت، لوگو، قالب سایت، پوستر و … مورد استفاده قرار می گیرند.

فایل های موکاپ در نرم افزار فتوشاپ به صورت پی اس دی(PSD) ایجاد می شوند و کاربران از این فایل ها به عنوان پیش نمایش برای کارهای خود استفاده می کنند. برای این که این موضوع برای شما روشن تر شود و متوجه رابطه بین موکاپ و فتوشاپ باشید به این مثال توجه کنید. یک طراح گرافیکی اثری مانند لوگو را طراحی می کند و قصد دارد نتیجه کار را به صورت چاپ شده بر روی کاغذ مشاهده کند در این صورت بهترین راه برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب استفاده از موکاپ فتوشاپ برای نمایش نتیجه نهایی است. به طور کلی موکاپ این امکان را به شما می دهد که با دست بازتری بر روی جزئیات طرح خود از جمله سایز، رنگ، نمایش، سبک و … تصمیم گیری کنید.

mockup-applite_ir

نحوه استفاده از فایل های موکاپ در نرم افزار فتوشاپ

طبق تعریف هایی که در بالا از فتوشاپ و موکاپ داشتیم متوجه شدیم که موکاپ ها چه فایل هایی هستند. در این قسمت طرز ساخت فایل های موکاپ فتوشاپ را به اختصار توضیح می دهیم. فایل های موکاپ بر اساس اسمارت آبجکت ساخته می شوند. همان طور که می دانید اسمارت آبجکت یکی از کلیدی ترین آپشن ها در فتوشاپ است که کاربرد بسیار زیادی دارد. اسمارت آبجکت امکان ویرایش غیر مخرب بر روی تصاویر را به شما می دهد. به طور کلی برای استفاده از فایل های موکاپ فتوشاپ باید به سراغ اسمارت آبجکت بروید زیرا تمام محتویات موکاپ ها در اسمارت آبجکت ها قرار دارد. برای این کار باید محتویات داخل اسمارت آبجکت موجود در سند اصلی را تغییر دهید تا بتوانید محتویات جدید را جایگزین محتویات قبلی کنید.

انواع موکاپ ها

موکاپ ها انواع مختلفی دارند که بسته به کار شما مورد استفاده قرار می گیرند برخی از مهم ترین موکاپ هایی که این روزها مورد استفاده کابران قرار می گیرد شامل این موارد هستند: موکاپ لوگو چوبی، موکاپ سه بعدی شیشه ای، موکاپ لوگو طلایی، موکاپ کریستالی، موکاپ طلا با طرح فلز، موکاپ سه بعدی لوگو، موکاپ استامپ لوگو، موکاپ فتوشاپ نوا از گرافیک ریور، موکاپ لوگو مرکب، موکاپ لوگو سنگ، موکاپ لوگو سه بعدی، موکاپ لوگو طلایی، موکاپ لوگو روی شیشه، موکاپ لوگو چرم موکاپ لوگو سیلور،

flag-applite_ir

نمونه آموزشی فایل موکاپ:

 

موکاپ

پاسخ دهید